Projekt mieszkania lub domu — jak urządzić wnętrze?
Stare meble są często wyrzucane na śmietnik i traktowane jako zbędnie, niepotrzebne i nieestetyczne elementy wyposażenia domu. Nie można zaprzeczyć jednak, że cechują się one wyjątkowym charakterem, którego brakuje dzisiaj seryjnie produkowanym meblom, znajdującym się w ofertach popularnych sklepów. Dlatego też warto rozważyć ich renowację oraz nadanie im drugiego życia. Dodatkowym atutem takiego rozwiązania są również stosunkowo niskie koszty odświeżenia wnętrza. Co ważne, efekty takich działań z pewnością zaskoczą niejednego sceptyka. Jak nadać meblom drugie życie? Podpowiadamy szereg sprawdzonych wskazówek.
Jak rozpocząć renowację starego umeblowania?
Naprawa i renowacja mebli wymaga na ogół odpowiednich przygotowań. Są one niezbędne, by osiągnąć oczekiwane efekty. Całe przedsięwzięcie warto więc rozpocząć od dokładnego zaplanowania pracy, ale również i jej oczekiwanych rezultatów. Kolejnym krokiem będzie z pewnością zakup niezbędnych produktów. Należą do nich nie tylko farby, ale również i lakiery czy pędzle. Należy pomyśleć także o zabezpieczeniu powierzchni, by nie uszkodzić otoczenia. W tej roli idealnie sprawdzi się folia malarska czy stare kartony.
Jak przeprowadzić renowację mebli?
Proces naprawy i renowacji mebli składa się na ogół z kilku etapów, następujących kolejno po sobie. Tylko taka chronologia pozwoli zaoszczędzić czas, uzyskując przy tym zdecydowanie lepsze efekty. Najpierw należy jednak zabezpieczyć otoczenie folią lub kartonami. Teraz można już usunąć starą farbę z mebli, przygotowując w ten sposób ich powierzchnię do dalszych działań. Aby pozbyć się starych warstw, najlepiej wykorzystać papier ścierny. Należy pamiętać jednak, by jego gradację dostosować do materiału, z którego wykonany został poddawany renowacji mebel. Czyszcząc go, można również skupić się na usunięciu dziurek czy szkodników, które znajdują się w jego wnętrzu. Na rynku dostępny jest cały szereg preparatów przeciwko szkodnikom, które warto wykorzystać, by usunąć problem, zanim nałożymy na niego kolejną warstwę farby. Z kolei przy usuwaniu dziur i zagłębień przyda się z pewnością masa szpachlowa.
Jakie są metody renowacji mebli?
Teraz można już przystąpić do właściwej renowacji. W tym celu należy polakierować i pomalować powierzchnię, a następnie nawoskować ją i okleić folią. Warto jednak rozważyć także wykorzystanie farby kredowej, cieszącej się coraz większą popularnością. Jest to produkt nie tylko szybkoschnący, ale umożliwiający również perfekcyjne przykrycie poprzedniej warstwy farby, dzięki czemu mebla nie trzeba dokładnie szlifować. W każdym przypadku należy jednak odtłuścić powierzchnię i oczyścić ją, by uzyskać zadowalające efekty. Co ważne, farba kredowa jest również bardzo łatwa w aplikacji, co jest szczególnie istotne dla użytkowników, którzy nie są jeszcze wprawieni w przywracaniu starym meblom dawnej świetności.